Strona poświęcona twórczości Ryszarda Stryjca Ryszard Stryjec - Twórczość - Strona Główna

MNIEJ ZNANY RYSZARD STRYJEC (1932-1997)

MNIEJ ZNANY RYSZARD STRYJEC (1932-1997)

Biblioteka Gdańska PAN zaprasza na wystawę prac Ryszarda Stryjca, prezentującą w przeważającej mierze dotychczas nieznane lub niepublikowane prace artysty. Pokazano kilkadziesiąt grafik, w tym marynistyczne gipsoryty i linoryty z wczesnego okresu twórczości, cykl nie pokazywanych wcześniej akwafort "Gdańsk" oraz małe perełki graficzne i ekslibrysy bliskich bądź znanych osób. Po raz pierwszy znalazło się na wystawie 35 płyt metalowych – matryc najbardziej znanych grafik artysty. To bezpośrednie zestawienie płyt z odbitkami odkrywa skrawki tajemnic warsztatowych mistrza. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN. Studiował w PWSSP w Gdańsku - malarstwo u Krystyny Łady-Studnickiej i Stanisława Teisseyre'a oraz grafikę w pracowni Zygmunta Karolaka. Uprawiał malarstwo, rysunek, ceramikę, ale przede wszystkim zajmował się grafiką. Był blisko związany z Gdańskiem i tutejszym środowiskiem artystycznym. W jego twórczości rzeczywistość splata się z motywami symbolicznymi, alegorycznymi, mitologicznymi czy fantastycznymi. Czerpiąc z tradycji ikonografii eschatologicznej stworzył własną wizję "wędrówki przez życie" z towarzyszącymi upiornymi potworami.

Otwarcie 6 lutego 2008 r. o godz. 13.00. Wystawa czynna do 21 marca w budynku przy ul. Wałowej 15, poniedziałek, wtorek, czwartek 8.00-18.45, środa, piątek 8.00-15.00, sobota nieczynne, wstęp wolny.

Więcej informacji www.bgpan.gda.pl

Prezentowane na stronie prace pochodzą ze zbiorów prywatnych. Kopiowanie, powielanie i odtwarzanie zabronione. Prezentowany materiał może być wykorzystywany w celach poznawczych.