Strona poświęcona twórczości Ryszarda Stryjca Ryszard Stryjec - Twórczość - Strona Główna

RYSZARD STRYJEC - 75 ROCZNICĘ URODZIN

RYSZARD STRYJEC - 75 ROCZNICĘ URODZIN

12 grudnia 2007 (środa), godz. 17 00
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 75
Warszawska Galeria Ekslibrisu
ul. Grójecka 109 -
serdecznie zapraszamy
na wystawę prac graficznych
RYSZARDA STRYJCA
w 75 rocznicę urodzin artysty
z kolekcji Roberta Mazura
Wstęp wolny.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2008.

Ryszard Stryjec - urodził się w 1932 roku w Lipniszkach koło Lidy. Po sześciu latach pobytu na zesłaniu na Uralu osiedlił się w Gdańsku. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.

Zajmował się malarstwem, rzeźbą, ceramiką i grafiką. Kilkakrotnie nagradzano artystę na Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu w Malborku. Miał indywidualne wystawy w Gdańsku, Sopocie, Warszawie, Wałbrzychu, w Mannheim, Stuttgarcie, Luneburgu, Aalen, Chicago, Konstancji. Jego akwaforty cenione są za mistrzostwo warsztatu, czego dowodem jest przydomek "Gdański Dürer" .

Dorobek artysty po jego śmierci uległ rozproszeniu. Jego dzieła znajdują się w Ermitażu, a także prywatnych kolekcjach, przeważnie w Niemczech.

Część dorobku graficznego udało się zebrać Robertowi Mazurowi - młodemu kolekcjonerowi zafascynowanemu dziełami Ryszarda.

Więcej na www.bpochota.waw.pl

Prezentowane na stronie prace pochodzą ze zbiorów prywatnych. Kopiowanie, powielanie i odtwarzanie zabronione. Prezentowany materiał może być wykorzystywany w celach poznawczych.